au.cetauqa%40ofni

Пн-Сб 09:00-18:00

Рекомендації з оптимізації зрошення перцюОптимальний полив перцю

Illustration

Перець

Про культуру перець

Перець солодкий — напівчагарникова самозапильна рослина родини Пасльонові. Вирощують як однорічну рослину, хоча за своєю природою перець — багаторічна рослина.
Стебло травʼянисте, біля основи здеревʼяніле, висотою 45-100 см. Тому рослина не вилягає і в процесі вегетації зберігає вертикальне положення.
Коренева система перцю стрижнева, але із застосуванням розсадного способу вирощування вона сильно розгалужується і розвивається як мичкувата. Активні кореневі волоски зосереджено, в основному, у шарі ґрунту до 35 см.
Перець — рослина довгого дня. Він найкраще росте за 14 - годинного світлового дня. Оптимальна температура росту і розвитку перцю +20 - +25°C, для пророщення насіння +24 - +30°C. Наприкінці літа перець переносить похолодання набагато краще, ніж томат і баклажан.

Для перцю дуже важливі показники вологості ґрунту. Брак вологи в шарі ґрунту може стати причиною різкого скорочення бутончиків, квітів і зав'язі. Листки рослини раніше терміну починають жовтіти і гинути. Ягоди перцю зав'язуються маленькими, погано зріють. Занадто велика кількість води в ґрунті негативно впливає на рослини. В умовах перезволоження до коренів рослин практично не надходить кисень, що тягне порушення теплового режиму, а це загрожує падінням рівня врожайності, опаданням листя рослин і схильністю грибкових інфекцій.

Оптимальний режим зрошення перцю

Illustration

За вимогами до вологості ґрунту серед овочевих рослин перець займає одне з перших місць, оскільки його коренева система має дуже низьку силу всмоктування та розміщується у верхніх шарах ґрунту. Тому чітке дотримання водного режиму дозволяє в 4 - 6 разів збільшити врожайність порівняно з незрошуваними умовами. Вода в найбільшій кількості необхідна перцю у період плодоношення. За нестачі вологи у ґрунті частина бутонів і завʼязей обпадає, врожайність різко знижується. Перець дуже вимогливий до вологості повітря. Низька відносна вологість (<60 %), яка супроводжується підвищеними температурами, викликає опадання квіток і завʼязі.
Оптимальні умови для росту і плодоношення перцю солодкого створюються за підтримання вологості не нижче 85 - 90 % НВ у період від садіння розсади до початку плодоутворення і 75-85 % НВ - від початку плодоутворення і до кінця вегетації.
У таблиці 1 наведено рекомендовані рівні передполивної вологості, глибини зволоження ґрунту за вирощування перцю солодкого, а також середні величини норм поливу для різних типів ґрунту за схеми садіння.
Сумарне водоспоживання рослин перцю солодкого за оптимального зволоження в умовах Степу — 3800 - 4350 м³/га. На краплинному зрошенні для формування 1 тони врожаю плодів перець використовує близько 80 - 110 м³ води. Максимальна кількість води, що витрачається рослинами перцю на фізичне випаровування і транспірацію, припадає на період плодоношення і - від 45 до 55 м³/га на добу.

Таблиця 1. Оптимальний режим краплинного зрошення перцювикористовуючи тензіометричний метод

    • Фаза розвитку перцю

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Фаза розвитку перцю

    • Фаза розвитку перцю

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Садіння розсади - початок плодоутворення

    • -15 ... -20 кПа

    • 40 см

    • 0-20 см20-40 см

    • Фаза розвитку перцю

    • Садіння розсади - початок плодоутворення

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • -15 ... -20 кПа

    • Глибина зволоження ґрунту

    • 40 см

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • 0-20 см20-40 см

    • Початок плодоутворення - кінець вегетації

    • -25 ... -35 кПа

    • 50 см

    • 0-25 см25-50 см

    • Фаза розвитку перцю

    • Початок плодоутворення - кінець вегетації

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • -25 ... -35 кПа

    • Глибина зволоження ґрунту

    • 50 см

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • 0-25 см25-50 см

Потенційні збитки. Приклад

Illustration

Показовими є наукові дослідження впливу різних режимів зрошення на урожайність томату, які проводив ІВПіМ НААН у 2009-2011 рр. Дослідження довели, що постійне збільшення поливної води не призводить до постійного збільшення врожайності, а навпаки, тільки погіршують її. Зрошувати потрібно оптимально!
Елементарна математика:Ринкова вартість томата «з поля» у 2023 р. становила 18,00 грн/кг. Різниця між найкращим і найгіршим поливним варіантом становить 36,9 га, а потенційні збитки фермера при "неправильному" зрошенні:36900 х 18,00 = 664 200 грн з кожного гектара !!!При цьому вартість комплекту тензіометрів AQUAMETER PRO(4 шт.) розрахований на ділянку до 10 га:~11 000 грн = 1 100 грн на гектарЯк вам різниця у 600 разів ?

Illustration

Потреба рослин перцю у воді протягом вегетації 

Перець дуже стійкий до посухи, але водночас сильно страждає і від перезволоження.
За потребою в вологості ґрунту серед овочевих культур перець посідає одне з перших місць. Тому своєчасний полив підвищує врожайність цієї культури в 3-4 рази.
Для перцю дуже важливі показники вологості ґрунту. Брак вологи в шарі ґрунту може стати причиною різкого скорочення бутончиків, квітів і зав'язі. Листки рослини раніше терміну починають жовтіти і гинути. Ягоди перцю зав'язуються маленькими, погано зріють. Інститут овочівництва і баштанництва УААН провів дослідження, результати якого говорять про позитивну динаміку росту при підвищеному рівні вологості ґрунту в процесі вирощування перцю, стебло рослин рясніше покривається листям, плодів утворюється багато і всі вони набирають хорошу масу. Разом з тим, вчені з'ясували, що занадто велика кількість води в ґрунті негативно впливає на рослини. В умовах перезволоження до коренів рослин практично не надходить кисень, що тягне порушення теплового режиму, а це загрожує падінням рівня врожайності, опаданням листя рослин і схильністю грибкових інфекцій.
Дотримуючись оптимального режиму вологості ґрунту забезпечить перцю хороші зав'язі, плодів буде набагато більше, а їх маса при дозріванні зросте.

Приклад розрахунку поливної норми перцю на крапельному зрошенні

Наведемо приклад розрахунку норми поливу томатів у період наливу – достигання плодів на крапельному зрошенні (теорія).
Вихідні дані:Ґрунт – середньосуглинковий.Найменша вологомісткість становить 31 % від об’єму.Схема висіву рослин 0,6 + 0,4 × 0,35 м.Один поливний трубопровід розміщується в середині меншого міжряддя шириною 0,4 м, таким чином відстань між поливними трубопроводами становить: 0,6 м + 0,4 м = 1,0 м (згідно схеми висіву). Контроль за вологістю ґрунту проводиться тензіометрами, які встановлені у шарах ґрунту 0-25 см та 25-50 см. Рекомендовано у фазу початок плодоутворення-кінець вегетації перцю підтримувати передполивну вологість на рівні 80 % від НВ (0,8 НВ), що відповідає тензіометричному тиску на середньосуглинковому ґрунті -33 кПа (таблиця).
Розрахунок:Розрахунковий шар зволоження ґрунту для перцю становить 50 см. Ширина смуги зволоження – 80 см = 0,8 м. Частка зрошуваної площі:
S = 0,8 ÷ 1,0= 0,8
Підставляємо ці дані у формулу (детальніше можна ознайомитися у статті "Волога в ґрунті: термінологія") й отримуємо, що розрахункова норма поливу томатів дорівнює:
m = 100 × 0,5 × 0,8 × (31 — (0,8× 31)) = 248,0 м³/га
Фактичну норму поливу обчислюють, враховуючи поправочний коефіцієнт на інтенсивність сумарного водоспоживання рослин під час поливу і рівномірність водоподачі, який становить близько 1,10 - 1,15. Фактична норма поливу томатів дорівнює:
m = 248,0 × 1,10 = 272,8 м³/га
Примітка! Підкреслимо, що потребу в поливі визначають індивідуально для кожного поля і для кожної дати. Якщо у вас встановлено декілька тензіометрів на різній глибині, і хоча б на одному (зазвичай верхньому) досягнуто рівень передполивної вологості ґрунту, а на іншому (нижньому) ще тримається оптимальна вологість, то поливна норма розраховується як сума поливних норм, розрахованих на кожний прошарок ґрунту, де відома поточна вологість. Таким чином у формулі поливної норми змінюється лише один параметр - глибина зволоження, інші параметри підставляються як для всього кореневмісного шару.

Не хочеш проводити складні обрахунки?
Не знаєш що на що треба множити?
Скористайся нашим онлайн калькулятором по розрахунку поливної норми IRRICalc від AQUATEC
Свідомо зрошувати стає ще легше разом з IRRICalc!

Розміщення тензіометрів на поливній ділянці перцю для оптимізації зрошення

Вибір місця встановлення тензіометрів біля рослини перцю

Місця установки та кількість тензіометрів на площі зрошення залежать від способу й техніки поливу, конструкції системи зрошення та її організації.
За краплинного зрошення перцю необхідно встановлювати пару тензіометрів, різної довжини (20 см та 40 см) для охоплення кореневмісного шару ґрунту в 2-3 точках площі одночасного поливу (модуля) на відстані 0,15-0,20 м від осі ряду між крапельницями. Бажано, щоб місце встановлення тензіометрів було між крапельницями, щоб контролювати розповсюдження вологи по зоні зволоження.

Illustration
Illustration

Вибір місця встановлення тензіометрів на ділянці перцю

Для достовірності даних на кожній поливній ділянці розміщують по 2-3 поста спостереження (місця встановлення тензіометрів). Інколи таких постів може бути і більше, це залежить від:● площі ділянки;● конфігурації ділянки;● рельєфності ділянки;● рівномірності ґрунтового покрову на ділянці;● типу зрошення;● інших факторів.

Illustration

Лінійка іригаційних тензіометрів для Свідомого зрошення перцю

Оптимальний режим живлення перцю

Ефективним прийомом у технології вирощування перцю солодкого є осіннє внесення (під зяблеву оранку) 30 - 35 т/га органічних добрив. Дуже чутливий перець і до внесення мінеральних добрив.
Азот - сприяє збільшенню кількості завʼязей, росту плодів. Надлишковий вміст азоту затягує дозрівання і знижує стійкість рослин до захворювань, в той же час нестача азоту призводить до пожовтіння рослин і сповільнення росту.Фосфор - підвищує скоростиглість і продуктивність, а також сприяє розвитку кореневої системи. За дефіциту фосфору у ґрунті рослини набувають фіолетового відтінку.
Калій - покращує структуру і щільність тканин, підвищує вміст вітамінів і каротину. Ознаки недоліку калію - на кінчиках листя зʼявляються «опіки», рослина обезбарвлюється.
Перець дуже чутливий до нестачі у ґрунті мікроелементів, особливо кальцію і магнію. За дефіциту кальцію на плодах зʼявляється вершинна гниль, магнію - відбувається пожовтіння листків. Тому на ґрунтах бідних кальцієм необхідно проводити гіпсування або вносити кальцієвмісні добрива, наприклад, кальцієву селітру. Нестачу магнію можна компенсувати шляхом внесення калімагнезії, сульфату або нітрату магнію.

Вибір ґрунту для вирощування перцю

Перець особливо вимогливий до структури і родючості ґрунту. Він добре росте і плодоносить на легких (пухких), багатих гумусом ґрунтах, що містять елементи живлення в легкодоступній формі. На важких ґрунтах він повільно розвивається і в’яне. Оптимальна кислотність ґрунту для перців повинна бути на рівні – рН 6,0-6,6.
Оперативно і легко проаналізувати ґрунтовий розчин в полі допоможуть професійні Екстрактори ґрунтового розчину (водної витяжки). Це прилади, які без зайвого клопоту допоможуть Вам отримати зразки ґрунтової води з потрібної глибини. Сам аналіз можна провести самостійно використовуючи портативні рН-метри, ЕС-метри, аналізатори NPK, тестери мікро та макроелементів.

Професійні лізиметри для експрес аналізу ґрунту на перці

Попередники перцю

Кращими попередниками перцю в інтенсивних овочевих сівозмінах є однорічні і багаторічні трави, бобові і баштанні культури, огірок, цибуля ріпчаста, капуста. Недопустимими попередниками є рослини родини Пасльонові (томат, перець, баклажан і картопля). Повертати культуру на теж поле сівозміни необхідно не раніше ніж через 2 - 4 роки - це повʼязано з накопиченням у ґрунті характерних хвороб і шкідників.

Економіка Свідомого зрошення перцю

Перець солодкий - досить прибуткова овочева культура на краплинному зрошенні. Вкладення матеріальних коштів окуповуються за досягнення рівня врожайності 25-30 т/га, а врожайність 50 т/га забезпечує рентабельність виробництва на рівні 115-160 %. Треба відзначити, що попит на перець солодкий досить стабільний щороку, а ціна реалізації залежить від якості продукції, її зовнішнього вигляду і розмірів плодів.
Джерела:1. Ромащенко М.І., Шатковський А.П., Рябков С.В. Краплинне зрошення овочевих культур і картоплі в умовах степу України. – К.: Видавництво "ДІА", 2012, - 248 с.2. Ромащенко М.І., Корюненко В.М., Муромцев М.М. Рекомендації з оперативного контролю та управління режимом зрошення сільськогосподарських культур із застосуванням теннзіометричного методу. - К.: Видавництво "ДІА", 2012, – 71 с.

Залишилися запитання ?

Зв'яжіться з нами через форму зворотнього з'язку і ми передзвонимо Вам у зручний час!

Дякуємо за звернення !

Ми зв'яжемося з Ваминайближчим часом

Can't send form.

Please try again later.