au.cetauqa%40ofni

Пн-Сб 09:00-18:00

Крапельне зрошення IRRICalc

Крапельне зрошення

Зрошення дощуванням IRRICalc

Зрошення дощуванням

Крапельне зрошення IRRICalc

Зрошення зонами

Інструкція до калькулятора IRRICalc

Графіки для визначення ширини смуги (діаметру зони) зволоженняза заданою глибиною зволоження для ґрунтів з різними значеннями найменшаї вологоємності

Illustration

Як користуватися графіком? Приклад

Приміром, ми знаємо, що у нас середньосуглинковий тип ґрунту, але агрофізичного аналізу ми не маємо, у якому б було визначено такий параметр, як Найменша вологоємність ґрунту (НВ), % об. Тоді щоб призначити середньостатистичне (літературне) значення цього параметру дивіться на нижню шкалу графіка. У нашому випадку середньосуглинкові ґрунти мають значення від 29 % об. до 33 % об., а середньоарифметичне значення НВ буде 31 % об. Можна використати й інше в діапазоні від 29 % об. до 33 % об.
Тепер, знаючи Найменшу вологоємність нашого ґрунту, нам потрібно оцінити на яку ширину (діаметр для зонального зрошення) буде розповсюджуватися зона зволоження ґрунту при заданій глибині. Наприклад ми плануємо зрошувати цибулю, у якої коренева система (основна маса) росповсюджується до -30 см. Оскільки ми вже визначили наше НВ на рівні 31 % об., то при глибині зволоження 30 см ми отримаємо ширину смуги (діаметр зони) зволоження на рівні 57 см, округлуємо до 60 см. Не забуваємо враховувати кількість крапельних стрічок у ряду (гряді). Якщо їх декілька, то до отриманого результату ми додаємо відстань між ними.
Таким чином за допомогою графіку ми визначили такі дані, які можна внести у калькулятор IRRICalc:● Найменша вологоємність ґрунту (НВ) = 31 % об.;● Ширина смуги зволоження (діаметр зони) = 60 см, при глибині зволоження 30 см.
Детальніше ознайомитися з принципами розповсюдження вологи в ґрунті та розрахунку поливної норми можна у нашій статі:"Волога в ґрунті: важлива термінологія"

Таблиця взаємозв'язку між величиною тензіометричного тискуі вологістю ґрунту для різних типів ґрунту за гранулометричним складом.

Illustration

Як користуватися таблицею? Приклад

Приміром, ми вже знаємо, що у нас середньосуглинковий тип ґрунту, а тензіометр показує -35 кПа.
Обираємо рядок таблиці для Середньосуглинкового ґрунту і колонку з найближчим значенням тензіометричного тиску, у нашому випадку це -33 кПа, що дорівнює 80 % НВ. Вологість при нашому значенні -35 кПа буде дорівнювати приблизно 79 % НВ. Це значення ми вносимо як Рівень передполивної вологості ґрунту (РПВҐ).

Відстань між рядами (між віссю рядів)

Для того, щоб поливна норма коректно розрахувалася за Крапельного зрошення або Зрошення окремими зонами (локальне зрошення) нам необхідно вказати відстань між рядами - ширину міжряддя. Це необхідно у зв'язку з тим, що у вказаних вище типах зрошення ми зрошуємо тільки певну частку площі (S), а не усю ділянку, як це при Зрошенні дощуванням.

Параметри системи крапельного зрошення

Для правильного розрахунку водовиливу нашої системи, необхідно вказати кількість крапельних трубок (стрічок) у ряду (гряді). Також вказуємо витрату кожної крапельниці (інтегрованої або зовнішньої) і відстань між цими крапельницями. Вказуємо фактичну площу ділянки, для якої розраховуємо поливну норму.

Коефіцієнт нерівномірності (поправка)

На практиці дуже часто буває, що розрахованої поливної норми може бути не достатньо тому, що вода, якою ми насичуємо ґрунт може частково випаровуватися під час поливу. Також на стан вологи в ґрунті досить сильно впливає наше міжряддя, оскільки це та частина далянки, яка ніколи не зрошується, і там створюються досить великі всмоктуючі сили, які і забирають на себе частину вологи. Тому якщо після перших поливів у сезоні ми бачимо по тензіометрам, що розрахованої норми недостатньо, ми її коригуємо у більшу сторону.

Отримані результати

Після розрахунку у нас буде 4 параметри:Питома поливна норма (m) - об'єм води на 1 гектар (м³/га);Загальний об'єм води на поливну ділянку (М) - об'єм води на нашу ділянку за один полив (м³);Витрата води (Q) насосною станцією - навантаження на насос або кількість води, яку необхідно одночасно подавати на ділянку насосною станцією (м³/год);Тривалість поливу (М/Q) - найзручніший варіант контролю проведення поливу - контроль по часу роботи насосної станції, виражений у днях, годинах або хвилинах.