au.cetauqa%40ofni

Пн-Сб 09:00-18:00

Рекомендації з оптимізації зрошення гороху Оптимальний полив гороху овочевого

Оптимальний полив моркви від AQUATEC

Горох овочевий

Про культуру гороху овочевого

Горох однорічна трав'яниста рослина. За типом бобів ділиться на дві групи: десертний цукровий та лущильний. В цукрового - боби або лопатки ніжні, солодкі. В сортів лущильного гороху внутрішня сторона стулок бобів покрита неїстівним пергаментним шаром.
Коренева система гороху стрижнева, сильно розгалужена і окремі корінці проникають на глибину до 1,1 - 1,4 м, добре забезпечуючи рослину вологою.
Горох овочевий - доволі холодостійка культура. Горох озимий витримує температури до - 12 °С, ярий цим показником трохи поступається.
Також варто відмітити здатність гороху до насичення ґрунту Азотом. Горох — найкращий попередник для озимої пшениці. Ця культура рано звільняє поле, накопичує багато азоту, але встигає використати лише порівняно небагато цього елемента. А позаяк 60% врожайності забезпечує сівозміна.


Оптимальний режим зрошення гороху овочевого

За потребою у воді горох відносять до другої групи рослин, що характеризує його як помірно вимогливу культуру до наявності ґрунтової вологи.
Критичним періодом вологозабезпечення рослин гороху є фаза "сівба - цвітіння". Нестача вологи в цю фазу призводить до подовження досходового періоду, нерівномірних сходів, обпадання бутонів і зав'язей і, як наслідок - різкого зниження врожайності рослин.
За фазами вегетаційний період гороху можна розділити на 2 етапи:
 сівба - кінець цвітіння; кінець цвітіння - збирання врожаю
У таблиці 1 наведено рекомендовані рівні передполивної вологості, глибини зволоження ґрунту за вирощування гороху овочевого, а також середні величини норм поливу для різних типів ґрунту.

Оптимальне зрошення моркви

Таблиця 1. Оптимальний режим краплинного зрошення гороху овочевого використовуючи тензіометричний метод

    • Фаза розвитку гороху

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Фаза розвитку гороху

    • Фаза розвитку гороху

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Глибина зволоження ґрунту

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • Сівба - кінець цвітіння

    • -30 ... -35 кПа

    • 20 см

    • 0-20 см

    • Фаза розвитку гороху

    • Сівба - кінець цвітіння

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • -30 ... -35 кПа

    • Глибина зволоження ґрунту

    • 20 см

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • 0-20 см

    • Кінець цвітіння - збирання врожаю

    • -45 ... -50 кПа

    • 40 см

    • 0-20 см20-40 см

    • Фаза розвитку гороху

    • Кінець цвітіння - збирання врожаю

    • Тензіометричний тиск перед поливом

    • -45 ... -50 кПа

    • Глибина зволоження ґрунту

    • 40 см

    • Інтервал глибин контролювання вологості ґрунту тензіометрами

    • 0-20 см20-40 см

Потенційні збитки зрошення БЕЗ контролю вологості.На прикладі томату технічного

Illustration

Показовими є наукові дослідження впливу різних режимів зрошення на урожайність томату, які проводив ІВПіМ НААН у 2009-2011 рр. Дослідження довели, що постійне збільшення поливної води не призводить до постійного збільшення врожайності, а навпаки, тільки погіршують її. Зрошувати потрібно оптимально!
Елементарна математика:Ринкова вартість томата «з поля» у 2023 р. становила 18,00 грн/кг. Різниця між найкращим і найгіршим поливним варіантом становить 36,9 га, а потенційні збитки фермера при "неправильному" зрошенні:36900 х 18,00 = 664 200 грн з кожного гектара !!!При цьому вартість комплекту тензіометрів AQUAMETER PRO(4 шт.) розрахований на ділянку до 10 га:~11 000 грн = 1 100 грн на гектарЯк вам різниця у 600 разів ?

Потреба гороху воді протягом вегетації 

Для якнайкращого використання переваг краплинного зрошення монтаж системи і укладання поливних трубопроводів необхідно проводити одночасно із сівбою. Найбільш доцільним є укладання поливних трубопроводів на глибину 2 - 3 см.
Найбільш високотехнологічною є така схеми сівби: ● 25+25+25+65 см
Доволі важливо слідкувати за рівнем НВ під час усіх фаз вегетації гороху, оскільки його показник для зони оптимального поливу різний:
● 75 - 85% НВ у період сівби - кінця цвітіння● 70 - 75% НВ в період кінця цвітіння - збирання врожаю

Тензіометр AQUATEC для оптимального зрошення моркви

Приклад розрахунку поливної норми гороху овочевого на крапельному зрошенні

Наведемо приклад розрахунку норми поливу гороху овочевого в період Кінець цвітіння - збирання врожаю на крапельному зрошенні (теорія).
Вихідні дані:Ґрунт – середньосуглинковий.Фаза росту – кінець цвітіння - збирання врожаюНайменша вологомісткість становить 31 % від об’єму.Схема висіву рослин 25+25+25+65 см (1,4 м). Міжряддя становить 0,65 метра. Два поливних трубопроводи розміщується між першим та другим і третім та четвертим рядами гороху у гряді, відстань між якими становить 0,25 м. Відстань між трубопроводами у гряді становить 0,5 м, а відстань між трубопроводами по міжряддю становить 0,8 м (згідно схеми висіву).
Контроль за вологістю ґрунту проводиться тензіометрами, які встановлені у шарах ґрунту 0-20 см та 20-40 см. Рекомендовано під час фази "Кінець цвітіння - збирання врожаю гороху овочевого" підтримувати передполивну вологість на рівні 75% від НВ (0,75 НВ), що відповідає тензіометричному тиску на середньосуглинковому ґрунті -44 кПа (таблиця).
Розрахунок:Розрахунковий шар зволоження ґрунту для гороху становить 40 см (0,4 м). Ширина смуги зволоження однієї крапельної трубки – 75 см (0,75 м). Дві крапельні трубки при умові часткового перекриття смугами зволоження утворять ширину 0,375 + 0,5 + 0,375 = 1,25 м (графік). Частка зрошуваної площі:
S = 1,25 ÷ 1,4 = 0,89
Підставляємо ці дані у формулу (детальніше можна ознайомитися у статті "Волога в ґрунті: термінологія") й отримуємо, що розрахункова норма поливу гороху дорівнює:
m = 100 × 0,40 × 0,89 × (31 — (0,75× 31)) = 275,9 м³/га
Фактичну норму поливу обчислюють, враховуючи поправочний коефіцієнт на інтенсивність сумарного водоспоживання рослин під час поливу і рівномірність водоподачі, який становить близько 1,10 - 1,15. Фактична норма поливу гороху овочевого дорівнює:
m = 275,9 × 1,15 = 317,3 м³/га
Примітка! Підкреслимо, що потребу в поливі визначають індивідуально для кожного поля і для кожної дати. Якщо у вас встановлено декілька тензіометрів на різній глибині, і хоча б на одному (зазвичай верхньому) досягнуто рівень передполивної вологості ґрунту, а на іншому (нижньому) ще тримається оптимальна вологість, то поливна норма розраховується як сума поливних норм, розрахованих на кожний прошарок ґрунту, де відома поточна вологість. Таким чином у формулі поливної норми змінюється лише один параметр - глибина зволоження, інші параметри підставляються як для всього кореневмісного шару.

Не хочеш проводити складні обрахунки?
Не знаєш що на що треба множити?
Скористайся нашим онлайн калькулятором по розрахунку поливної норми IRRICalc від AQUATEC
Свідомо зрошувати стає ще легше разом з IRRICalc!

Розміщення тензіометрів на поливній ділянці гороху овочевого для оптимізації зрошення

Вибір місця встановлення тензіометрів біля рослини гороху

Місця установки та кількість тензіометрів на площі зрошення залежать від способу й техніки поливу, конструкції системи зрошення та її організації.
Найчастіше при крапельному зрошенні гороху встановлюють пару тензіометрів різної довжини – на 20 см та 40 см у кожній точці вимірювання (тензопост). Це робиться для того, щоб моніторити весь кореневмісний шар ґрунту – глибина, на яку розвивається основна маса кореневої системи гороху овочевого. Кожний тензіометр встановлюють на відстані 15-20 см від рослини та біля межі зони зволоження між крапельницями, щоб контролювати як розповсюджується волога в ґрунті та чи формується потрібна смуга зволоження.

Розміщення тензіометрів біля моркви
Розміщення тензіометрів AQUATEC біля моркви

Вибір місця встановлення тензіометрів на ділянці гороху овочевого

Для достовірності даних тензопости розміщуються в 2-3 точках площі одночасного поливу – ділянки, клітки, сектору, поливного модуля тощо. Інколи таких постів може бути і більше, це залежить від:● площі ділянки;● конфігурації ділянки;● рельєфності ділянки;● рівномірності ґрунтового покрову на ділянці;● типу зрошення;● інших факторів.

Схема розміщення тензіометрів на полі моркви

Лінійка іригаційних тензіометрів для Свідомого зрошення гороху овочевого

Оптимальний режим живлення гороху овочевого

Продуктивність гороху залежить від багатьох факторів, але більшість дослідників вважають, що його висока врожайність формується за умов достатнього живлення, яке, у свою чергу, залежить від родючості ґрунту, мінеральних добрив, симбіотичної азотфіксації, кліматичних і погодних умов.
Доволі важливо надати гороху овочевому "стартову" дозу добрив при посівній. При підживленні у вегетаційний період вносять лише фосфорні та калійні добрива, оскільки азотними рослина себе сама забезпечує.
Для живлення рослин гороху, поряд із основними елементами, потрібні також мікроелементи – молібден, бор, мідь.

Вибір ґрунту для вирощування гороху овочевого

Найкращими для гороху є середні за механічним складом суглинкові й супіщані родючі чорноземні ґрунти, багаті на фосфор, калій та кальцій. Також формує досить високий рівень урожаю на осушених некислих торфовищах.
Оптимальна реакція ґрунтового розчину - нейтральна або слабкокисла (рН 6-7)
Оперативно і легко проаналізувати ґрунтовий розчин в полі допоможуть професійні Екстрактори ґрунтового розчину (водної витяжки). Це прилади, які без зайвого клопоту допоможуть Вам отримати зразки ґрунтової води з потрібної глибини. Сам аналіз можна провести самостійно використовуючи портативні рН-метри, ЕС-метри, аналізатори NPK, тестери мікро та макроелементів.

Професійні лізиметри для експрес аналізу ґрунту на горосі овочевому

Попередники гороху

Кращими попередниками для гороху овочевого в інтенсивній сівозміні є злакові, однорічні трави і баштанні культури. Найгіршими попередниками для гороху є бобові культури. Повертати горох на теж поле сівозміни необхідно не раніше ніж через 3 - 4 роки.

Економіка Свідомого зрошення гороху овочевого

Середня врожайність гороху в Україні від 5,4 до 7,3 т/га, при потенціалі сучасних сортів та гібридів від 14 до 16 т/га.
Популярність даної культури обумовлена ​​тим, що вирощувати його можна в будь-яких кліматичних умовах, адже він досить невибагливий у догляді, достигає швидко й рясно.
Джерела:1. Ромащенко М.І., Шатковський А.П., Рябков С.В. Краплинне зрошення овочевих культур і картоплі в умовах степу України. – К.: Видавництво "ДІА", 2012, - 248 с.2. Ромащенко М.І., Корюненко В.М., Муромцев М.М. Рекомендації з оперативного контролю та управління режимом зрошення сільськогосподарських культур із застосуванням теннзіометричного методу. - К.: Видавництво "ДІА", 2012, – 71 с.

Залишилися запитання ?

Зв'яжіться з нами через форму зворотнього зв'язку і ми передзвонимо Вам у зручний час!

Дякуємо за звернення !

Ми зв'яжемося з Ваминайближчим часом

Can't send form.

Please try again later.